بهتاپایپ [عرضه کننده انواع لوله و اتصالات]
بهتاپایپ [عرضه کننده انواع لوله و اتصالات]
بهتاپایپ [عرضه کننده انواع لوله و اتصالات]

انواع لوله فولادی و کاربرد آن ها

انواع لوله فولادی و کاربرد آن ها

صنعت فولاد و محصولات آن از جمله لوله‌های فولادی، یکی از پایه‌های حیات اقتصادی جوامع مدرن محسوب می‌شود. لوله فولادی به عنوان عنصر اساسی در بسیاری از صنایع از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی، ساختمان‌سازی، آب و فاضلاب، حمل و نقل و صنایع خودروسازی به کار می‌رود. این لوله‌ها به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی برتری که دارند، مورد توجه گسترده‌ای قرار گرفته‌اند. با توجه به اهمیت بالای این محصولات، در این مقاله از بهتاپایپ، به بررسی انواع مختلف لوله‌های فولادی و کاربردهای گوناگون آن‌ها پرداخته خواهد شد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع لوله فولادی
لوله فولادی با توجه به ویژگی‌ها و استفاده‌های متنوع، به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به لوله درزدار، لوله درز مخفی، لوله‌هایapi  و... اشاره نمود. در ادامه، به برخی از انواع معمول لوله‌های فولادی اشاره می‌کنیم.


لوله‌های بدون درز (Seamless Pipes)
لوله‌های بدون درز یا لوله مانیسمان ، یکی از انواع لوله فولادی است که بدون داشتن درز و جوش تولید می‌شوند. این لوله‌ها به طور یکپارچه از یک قطعه فولاد ساخته می‌شوند و به وسیله روش‌های حرارتی و فشار، قالب‌گیری و تولید می‌شوند. این روش تولید باعث می‌شود که در داخل لوله‌ها هیچ نقطه ضعفی مانند جوش وجود نداشته باشد و به این ترتیب، لوله‌ها معمولاً مقاومت بیشتری در برابر فشار، خوردگی و حرارت داشته باشند. این نوع لوله توسط برندهای کاوه، اهواز، سپنتا و... تولید می‌گردد.


ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های بدون درز
ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های بدون درز عبارت‌اند از:

•    عدم وجود جای جوش

•    سطح داخلی صیقلی و صاف

•    مقاومت حرارتی بالا

این لوله‌ها به دلیل مزایای ذکر شده در انواع صنایع از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی، ساختمان‌سازی، حمل و نقل و غیره به کار می‌روند.


کاربردهای لوله‌های بدون درز
به گفته سایت specialpipingmaterials کاربردهای لوله مانیسمان به شرح زیر است:

Seamless steel pipe is regularly used in the transportation of fluids such as water, natural gas, waste and air. It is also regularly required in many high-pressure, high-corrosive environments such as in the oil & gas, power generation and pharmaceutical industries.

لوله بدون درز در حمل و نقل سیالاتی مانند آب، گاز طبیعی و هوا استفاده می شود. همچنین به طور مرتب در بسیاری از محیط‌های پرفشار و خورنده مانند نفت و گاز، تولید برق و صنایع داروسازی مورد نیاز است.

 

•    صنعت نفت و گاز: این لوله‌ها برای انتقال نفت خام، گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی به کار می‌روند. به دلیل عدم وجود جوش در لوله، در برابر خوردگی و فشار مقاومت بالایی دارند و معمولاً در خطوط انتقال استفاده می‌شوند. به این لوله‌ها، لوله گازی نیز گفته می‌شود.

•    صنعت انرژی: در نیروگاه‌های حرارتی و هسته‌ای، این لوله‌ها برای انتقال بخار و آب خنک‌کننده به‌کار می‌روند.

•    صنعت پتروشیمی: برای انتقال مواد شیمیایی، گازهای شیمیایی و محصولات پتروشیمی به کار می‌روند.

•    ساختمان‌سازی

•    انتقال آب و فاضلاب

لوله‌های درزدار (Welded Pipes) یا درز مخفی
لوله‌های درزدار یا Welded Pipes، از ورق‌های فولادی پیچ خورده و در محل جوش‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. این نوع لوله‌ها به وسیله فرآیند جوش‌کاری تولید می‌شوند که در طی آن ورق‌ها با استفاده از گرمای تولید شده از جوش‌های الکتریکی یا غیره، به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند. نوع و روش جوش‌کاری ممکن است متفاوت باشد و بسته به کاربرد و خواص مورد نیاز انتخاب می‌شود.

این لوله های معمولا توسط تولیدکنندگان برتر کشور تولید می‌شوند. از جمله برندهای برتر تولیدکننده لوله فولادی درزدار می‌توان به اهواز، کاوه و لوله‌های چینی اشاره نمود.


ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های درزدار
برخی از ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های درزدار یا درز مخفی عبارت‌اند از:

•    لوله‌های درزدار به اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند، بنابراین می‌توانند به متغیرهای مختلف پروژه‌ها و کاربردها پاسخ دهند.

•    تولید در ابعاد بزرگتر به عنوان مثال، لوله‌های درزدار از جنس فولاد ممکن است به طول تا 40 متر تولید شوند که این امر در مواردی مانند خطوط انتقال نفت و گاز بسیار مهم است.

•    این لوله‌ها در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، ساختمان‌سازی، حمل و نقل، آب و فاضلاب و غیره کاربرد دارند.

•    تولید لوله‌های درزدار معمولاً ارزان‌تر از تولید لوله‌های بدون درز است، به علاوه در برخی موارد به‌خصوص در قطرهای بزرگتر، لوله‌های درزدار از نظر هزینه بهینه‌تر هستند.

•    این نوع لوله‌ها معمولاً برای کاربردهایی با فشار کمتر مناسب‌تر هستند.


کاربردهای لوله‌های درزدار
•    انتقال نفت و گاز: لوله‌های درزدار برای انتقال نفت، گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی به کار می‌روند. این لوله‌ها معمولاً در خطوط انتقال کوتاه‌تر یا به‌صورت موقتی استفاده می‌شوند.

•    صنعت ساختمانی

•    انتقال سیالات: برای انتقال مواد مختلف از جمله مواد معدنی، آب و موارد دیگر در خطوط حمل و نقل به کار می‌روند.

•    ساخت و تولید


سخن پایانی
در این مقاله موضوع "انواع لوله‌های فولادی و کاربردهای آن" بررسی شد. لوله‌های فولادی به دو دسته اصلی "بدون درز" و "درزدار" تقسیم می‌شوند. لوله‌های بدون درز به طور یکپارچه بدون جوش تولید می‌شوند و برای کاربردهایی که نیاز به مانع یکپارچه در انتقال مواد دارند، مانند صنایع نفت و گاز، انرژی و ساختمان‌سازی، مناسب هستند. از طرف دیگر، لوله‌های درزدار از ورق‌های فولادی پیچ خورده و به وسیله جوش‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. این نوع لوله‌ها از طریق فرآیند جوش‌کاری تولید می‌شوند و به دلیل ارزانی تولید و قابلیت تولید به طول دلخواه، در کاربردهای متنوعی از جمله صنایع نفت و گاز، ساختمان‌سازی، حمل و نقل، تولید و ساخت ظروف فلزی به کار می‌روند. هر نوع لوله‌ فولادی خصوصیات و کاربردهای خاص خود را دارد که باید با توجه به نیازهای هر صنعت و پروژه بهینه‌سازی شود.

تماس با پشتیبانی 09124208869
بهتاپایپ [عرضه کننده انواع لوله و اتصالات]

نظرات

فرم ارسال نظر

هنوز نظری ثبت نشده!!
شما اولین نفری باشید که نظرش رو ثبت میکنه.